Gin Rummy Taktikleri

Gin Rummy nasıl oynanır ? Gin Rummy oyunu zaman içinde klasikleşmiş ve çoğu ülkede geleneksel bir oyun olarak benimsenmiştir. İlk olarak 1940 yıllarda ortaya çıkan ve  ilk kez ” Gin ” olarak adlandırılan bu oyun, Amerika’da yaygınlaşmasıyla birlikte  ” Gin Rummy ” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Ülkemizde bu isimlerle pek tanınmasa da hepimizin aşina olduğu okey oyunuyla çok fazla benzerlik taşımaktadır. Diğer yazılarımızda da sık sık hatırlattığımız gibi okeyin iskambil kağıtlarıyla oynanan bir versiyonudur diyebiliriz. Daha önceki yazılarımızda bu oyunun nasıl oynanacağını sizlere anlatmıştık. Bu yazılarımızda ise Gin Rummy taktikleri ve ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. https://oyunparkur.com/ Gin rummy oyununu sunar.

Gin Rummy Taktikleri Neler ?

Gin Rummy, stratejik ve zeka gerektiren bir kart oyunudur. Oyunun amacı, elinizdeki kartları mümkün olan en iyi kombinasyonlarla eşleştirip, bir sabit puan elde etmektir. Siz de Gin Rummy’de kazanmak istiyorsanız, birkaç taktik kullanmanız gerekiyor.

Taktik 1: Oyuna başlarken elinizdeki kartları iyi analiz edin. Hangi kartlar size daha fazla avantaj sağlayacak ve hangi kartlar gereksiz olacak? Bunu hesaplamak, oyunu kazanmanızda büyük bir etkendir.

Taktik 2: Oyun sırasında diğer oyuncuların elindeki kartları da takip edin. Hangi kartların atıldığını, hangi kartların alındığını, stratejinizi buna göre belirleyin.

Taktik 3: Gin Rummy’de kartları saklamak ve rakiplerinize elinizdeki kartlar hakkında az bilgi vermek çok önemlidir. Dolayısıyla, elinizdeki toplam puanı gösteren kartları aceleyle sergilemek yerine, akıllıca kullanın.

Son olarak, Gin Rummy’de kazanmak için sabırlı olmanız gerekiyor. Zira, stratejinizi uygulamak ve kartlarınızı iyi kullanmak zaman alabilir. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz taktikleri kullanarak, kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Gin Rummy Nerede Oynanır ?

Gin Rummy, Yukarı-doğru, Basitliğiyle ve hızlı tempo ile popüler bir kart oyunudur. Oyun, kalabalık bir parti için başarılı bir seçimdir ve arkadaşlarınızla birlikte eğlenmek için mükemmeldir. Peki, Gin Rummy’yi nerede oynayabilirsiniz?

  • Evde: Evde oynamak, Gin Rummy oyununu oynamanın en rahat ve kolay yolu. Masanın etrafında arkadaşlarınızla bir araya gelin ve rakamları sayın.
  • Kafe ve Barlar: Birçok kafe ve barlarda Gin Rummy oynayabileceğiniz masalar hazırlanmıştır. Bu, arkadaşlarınızla birlikte eğlenmek için harika bir yer olabilir.

Bunun yanında Gin Rummy, birçok online casino sitesinde de oynanabilir. Tek yapmanız gereken internete bağlanmak ve size uygun olan bir site seçmek. Günlük stresinizi atmak istiyorsanız, Gin Rummy oynamak sizi rahatlatacaktır.

Hiç bir yerde oynamak istemiyorsanız, Gin Rummy’yi yalnız da oynayabilirsiniz. Internet üzerinden birçok Gin Rummy uygulamaları mevcuttur. İster eğlenmek için, ister kazanmak için, Gin Rummy her zaman harika bir seçenektir.

En Çok Gin Rummy Oyuncusu Hangi Ülkede Var ?

Gin Rummy, kağıt oyunları arasında popüler bir tercih haline gelmiştir. Bu oyun, zeka ve strateji gerektiren bir oyundur ve birçok kişi tarafından sevilerek oynanmaktadır. Ancak, tüm ülkelerde bu oyunu oynayan oyuncuların sayısı eşit değildir.

Bazı ülkelerde, Gin Rummy kuralları oynamaya olan ilgi oldukça yüksektir ve bu nedenle birçok başarılı oyuncu bu ülkelerden gelmektedir. En çok Gin Rummy oyuncusu hangi ülkede var diye merak ediyorsanız, cevap Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Gin Rummy oyununa olan ilgi oldukça yüksektir. Bu nedenle, bu ülkede birçok başarılı Gin Rummy oyuncusu vardır ve dünya çapındaki birçok turnuvada da buna şahit olabilirsiniz. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok Gin Rummy kulübü de bulabilirsiniz.

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde Gin Rummy oynamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
  • Yerel Gin Rummy kulüplerini araştırın ve hangilerinin size yakın olduğuna bakın.
  • Bu kulüplere katılım için gereken üyelik ücretlerini ve diğer gereksinimleri öğrenin.
  • Gin Rummy turnuvalarının düzenlendiği yerleri ve tarihleri öğrenin ve katılım için kaydolun.

Gin Rummy oynamak, hem eğlenceli hem de zeka gerektiren bir oyun olduğu için birçok kişi tarafından sevilerek oynanmaktadır. En çok Gin Rummy oyuncusu hangi ülkede var diye merak ediyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Gin Rummy oyuncularını takip edebilir veya siz de Amerika Birleşik Devletleri’nde Gin Rummy oynamaya başlayabilirsiniz.

Amerika’da Gin Rummy

1-)  Bu oyun iskambil kağıtlarıyla oynanan diğer pek çok oyundan farklı olarak tek deste kağıt ile oynanır. Bu sizin oyuna verdiğiniz dikkate göre avantaj veya dezavantaj sağlayacaktır. Şöyle ki; masada sadece tek deste kart döndüğü için ihtiyacınız olan kart daha önce çıkmışsa ve rakibin elinde ya da atılan kağıt destesinde bulunuyorsa size dönmesi çok çok zor bir ihtimaldir. Bu yüzden sürekli olarak oyunu takip etmelisiniz.

2-) Elinizi oluştururken hem kendi elinizin potansiyelini hem de rakibinizin deadwood potansiyelini düşünmelisiniz.(Deadwood ile bilgiye önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.)Örneğin; eliniz kız perlerden oluşuyorsa rakibin işleme olasılığı daha  yüksek olacak ve böylelikle kendi elinin deadwood değerini düşürecektir. Ama eliniz 4’lü erkek perlerden oluşuyorsa bu riski en aza indirirsiniz.

                Gin Rummy taktikleri

3-) Bu oyunda size yarar sağlayacak bir diğer nokta elinizi olabildiğince açık etmemenizdir. Çünkü Gin Rummy tek desteyle oynanır ve tamamen kart takibine bağlı ilerler. Siz yerden kağıt çekmek yerine ortadan kağıt çekerseniz rakipleriniz ne çektiğinizi bilemeyecek ve böylelikle takip edilmeniz zorlaşacaktır.

4-) Gin Rummy’de deadwood değerinizi düşük tutmak önemlidir. Çoğu oyuncu masada açmaya ya da Gin ‘e gidecek bi oyuncu olduğunu fark ederse elindeki yüksek kağıtları atarak deadwood değerini düşürme yoluna gider. Siz bu yolun aksine giderek bundan avantaj sağlayabilirsiniz. Iskarta destesinden( yerdeki atılan kağıtlar ) yüksek kağıtları çekerek böyle bir per oluşturabilirsiniz. Ancak bu oyunda eller çok kısa sürdüğü için bu yolu seçerken masadaki rakiplerinizden biri biterse deadwood değeriniz oldukça yüksek olacaktır. Yani bu yöntem riskli bir yoldur.

5-) Gin Rummy’de Açma yada Gin yapma, oynadığınız oyun türüne, elinizdeki kartlarınız durumuna ve tercihinize bağlıdır. Örneğin tek turlu bir oyundaysanız açmak yerine Gin yapabilir aynı şekilde turnuvadaysanız açmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü turnuvalarda puan toplamak önemlidir ve Gin yapmayı tercih ederek o anki puanınızı risk etmek istemeyebilirsiniz. Tek turlu oyunlarda da oyun ilerleyişi puan sistemi üzerinden değil direk para(gerçek veya sahte paralı oyunda) ödülü üzerinden işler.

Diğer önemli konular neler ?

Gin Rummy taktikleri sabit kurallara ve işleyişe sahip bir oyun olsa da, görüldüğü gibi uyguladığınız taktik ve stratejilere göre değişiklik gösterecektir. Bu oyunun en önemli özelliği dikkate bağlı bir oyun olmasıdır. Ayrıca zamanla oluşacak tecrübe ve taktiklerinizle oyununuzu geliştirebilirsiniz. Özellikle bu oyunu internet üzerinden oynama imkanı sunan Ada Okey sitesinde deneyin. Farklı oyun türlerine uyum kabiliyeti kazanabilirsiniz. Ekibimizce hazırlanmış Ada Okey ile ilgili yazılarımızdan bu site hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. İsterseniz gerçek parayla isterseniz de sahte parayla oyun oynama keyfini yaşayabilirsiniz. oyunparkur.com okey ekibi bol şans ve iyi eğlenceler diler.

Bu yazı Okey kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Gin Rummy Taktikleri” hakkında bir yorum

  1. kendinden

    Taktik için teşekkürler

Yorumlar kapalı.