Poker Elleri (Flush,Straight vb.) Resimli Anlatım

Poker ElleriPoker öğrenmeye yeni başlayan oyuncuların en fazla karıştırdıkları konu, kuşkusuz poker elleri oluyor. Diğer pek çok oyundan farklı olarak poker ezbere oynanamayacak bir oyun. Örneğin; okey oyununda masayı iyi takip ederseniz gelebilecek taşları üç aşağı beş yukarı tahmin edersiniz. Ancak Fawer’in de söylediği gibi pokerde gelecek kartı tahmin etmek bir su bardağındaki damlaların sayısını tahmin etmekten daha zor. O zaman poker oynamak gerçekten çok mu zor? Aslında değil. Şöyle ki oyuna tamamen hakim olursanız ve analiz etme becerinizi geliştirirseniz pekala iyi poker oyuncusu olabilirsiniz. Bunun için de poker ile ilgili terimleri iyi benimsemiş olmalısınız. Bu sebepten dolayı sıralı ve resimli olarak olası poker ellerini sizlerle paylaşıyoruz.

Poker Elleri Sıralaması

Poker, tamamen şansa ve stratejiye dayalı bir kart oyunudur. Ancak oyunda kazanmak için sadece şansa güvenmek yeterli değildir, oyuncuların ellerindeki kartları doğru bir şekilde kullanması gerekecektir. İşte burada poker elleri sıralaması devreye giriyor.

Oyuncular, ellerindeki kartları belli bir sıraya göre değerlendirerek stratejilerini oluşturur. En güçlü el royal flush olarak adlandırılır. Bu el, aynı sırayla sıralı olan As, Kız, Vale, Papaz ve 10 değerindeki kartlardan oluşur. Ardından straight flush, beş kartın aynı sırayla sıralanmasıyla meydana gelir.

Düz flush: Sıralı beş kartla aynı renkteki beş kart tarafından oluşturulur.

Kare: Aynı değere sahip dört kart ve bir karta sahip eldir.

Full House: Üç kartın aynı değere, diğer iki kartın ise farklı bir değere sahip olduğu bir eldir.

Flush: Beş kart aynı renkte ise flush eli oluşur.

Düz: Beş kart sıralı ise düz el yapılır.

Üçlü: Üç kart aynı değere sahip ve diğer iki kart farklı değerlidir.

İki çift: İki farklı çifte sahip bir eldir.

Bir çift: Bir çift kart ve diğer üç farklı karttan oluşur.

Yüksek kart: Kartların hiçbiri çift, üçlü veya daha fazla değere sahip değildir. Bu elde sadece en yüksek karta bakılır.

Bu sıralama, oyuncuların ellerindeki kartları değerlendirmesine yardımcı olur. Ancak, pokerde sadece el sıralamasıyla kazanılmaz, oyuncuların stratejileri ve blöf yetenekleri de çok önemlidir. Oyuncuların el sıralamasından önce, oyunu doğru bir şekilde okumaları ve rakiplerinin stratejilerini analiz etmeleri gerekmektedir.

Poker Elleri Hangileri ?

Poker oyununda, el oluşturma işlemi oldukça önem arz etmektedir. El oluştururken, kullanılan 5 kartın hangi kombinasyona sahip olduğu oldukça önemlidir. Bu sayede, iyi bir el ile kazanma şansı artar. Fakat bu durum, oyuncuların tamamen şansa bağlı bir durum olduğunu göstermez. Şans faktörü elbette ki önemli olsa da, poker ellerinde kazanma şansını artırmak için belirli taktikler uygulanmalıdır.

1. Royal Flush: A, K, Q, J, 10 kartlarından aynı takımdan en yüksek 5 kartlı eldir.

2. Straight Flush: Sıralı, aynı takımdan en yüksek 5 kartlı eldir.

3. Four of a kind: Aynı değere sahip 4 kart ile birlikte bir desteden herhangi bir beşinci karttır.

Poker ellerinde kazanma şansını artırmak adına, elde tutulan bu kartların nasıl kullanılabileceği oldukça değerlidir. Özellikle de taktiklere hakim olan oyuncular, oyunu daha rahat bir şekilde yönetebilirler. Poker oyununda, el taktikleri kadar, psikolojik taktikler de oldukça önemlidir. Rakiplerinizi okuyarak, ellerinden ne kadar kazançlı çıkabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Ancak her şeyden önce, poker oynarken sadece şansa değil, stratejinize de güvenmeniz gerekmektedir.

Flush Nedir?

Flush, poker oyunlarında sıkça kullanılan bir terimdir. Pokerde her oyuncu, elindeki kağıtlarla en iyi kombinasyonu yapmak için çaba gösterir. Flush, bu kombinasyonlardan biridir. Flush, aynı renkten beş kartın elde edilmesi anlamına gelir. Yani, elimizdeki beş kart farklı şekillerde olabilir ancak hepsi aynı renkte olmalıdır.

Bir Flush elde etmek oldukça zor bir iştir. Özellikle de oyunda daha fazla oyuncu olduğunda. Flush elde etmek için en az dört aynı renkte kartın olması gerekir. Son kartın da aynı renkte olması halinde Flush elde edilmiş olur. Eğer birden fazla oyuncu Flush elde ederse, kazanan elindeki en yüksek kartlarla belirlenir.

Bu örnekte, oyuncunun beş kartı da kupa türüdür ve bu sayede Flush elde etmiştir. Diğer oyuncuların elindeki kartlar, elde ettiği kombinasyon açısından daha az etkili olduğundan, bu oyuncu kazanmış olacaktır.

Önemli Poker Konuları Neler ?

Straight Nedir ?

Straight terimi, özellikle LGBT bireyler tarafından kullanılmaktadır. Kelime anlamı “düz” veya “doğru” dur. Bu kelime cinsel terimlerde, yalnızca heteroseksüel bireyleri tanımlamak için kullanılır. Heteroseksüellik, kişinin romantik veya cinsel olarak karşı cinse ilgi duyması durumudur. Bu nedenle, straight kelimesi, heteroseksüel bireyleri ifade etmek için kullanılır.

Straight kelimesi, LGBT bireyler arasında ayrım yaratmak amacıyla kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Bu nedenle, straight yerine heteroseksüel veya düz terimleri tercih edilmelidir. LGBT topluluğu içindeki herkesin eşit görülmeleri gerekmektedir. Straight kelimesi, LGBT bireyleri dışlayıcı bir terim olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle, LGBT topluluğu içindeki herkesin ayrımcılıktan korunması sağlanmalıdır.

  • Straight kelimesi, yalnızca heteroseksüel bireyleri tanımlamak için kullanılır.
  • Straight kelimesi, LGBT bireyler arasında ayrım yaratmak amacıyla kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
  • LGBT topluluğu içindeki herkesin eşit görülmeleri gerekmektedir.

En yüksekten en düşüğe doğru poker elleri şöyle sıralanmaktadır :

Royal Flush : Aynı kart çeşidinden(karo, kupa, sinek, maça) as, papaz ,kız, vale ve 10’lunun sıralanmasıyla oluşan eldir.

royalflush

Straight Flush : Rakamsal değerine göre sıralanmış aynı türden 5 kartın birleşmesiyle oluşan poker elidir.

Straightflush

Kare ( Four of a Kind) : Aynı rakamsal değere sahip 4 kart ile farklı bir karttan oluşmuş eldir.Kare

Full (Full House ) : Aynı rakamda 2 kart ve yine aynı rakamda 3 kart  bulunduran poker elidir. Oyunculardan herhangi birinde de aynı el bulunuyorsa 3’lü gruptaki kartlardan rakamsal değeri yüksek olan kazanır.full

Flush (Renk) : Aynı kart çeşidinden 5 kağıttan oluşan poker elidir. Birden fazla oyuncuda Flush varsa sayısal değeri yüksek olan kazanır.Flush

Straight (Kent) : Farklı türden de olabilen 5 kartın numara sırasına göre dizilmesiyle oluşan eldir. As kartı hem en yüksek olarak hem de 1 olarak kullanılır.Straight (Kent)

Three of a Kind : Aynı numaralı farklı türden 3 kartın sıralanmasıyla oluşan eldir.Three of a Kind

İki Çift (Two Pair) : Farklı türlerden aynı rakamlı 2 çiftten oluşan eldir. Masadaki diğer oyuncularda aynı eli yapmış ve eşitlik varsa en yüksek değerli çiftin olduğu el kazanır.

İki cift

One Pair (Per) : Aynı değere sahip farklı türlerden iki kartı bulunduran poker elidir.Per

Poker Elleri Uygulama Siteleri

Bu tanımlamaları zaman içerisinde oynadıkça daha iyi öğrenirsiniz. Ayrıca ” Poker Nasıl Oynanır ” adlı serimizden de poker ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Ekibimiz tarafından hazırlanmış diğer poker yazılarımızdan ve videolarımızdan poker dünyasının ünlü simalarının maçlarını izleyeceksiniz onları daha yakından tanıyacaksınız. Size gerekli deneyim ve tecrübe kazandırma açısından internet üzerinden çok kişili poker oynama imkanı sunan sitelere de bir göz atabilirsiniz. Yukarıdaki resme tıklayarak direk Bets10 Poker’e giriş yapabilir ya da yukarıdaki linke tıklayarak poker sitelerinin bir listesini görün. Poker elleri hakkında daha detaylı bilgilere Google ile erişebilirsiniz:

Bu yazı Poker kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.