Türk Pokeri Nasıl Oynanır? En İyi Anlatım

Türk Pokeri Nasıl Oynanır?Pokerin dünya üzerinde oynanan bir çok çeşidi var. Bunlar arasında özellikle Texas Hold’em Kuralları ve Omaha Nasıl Oynanır oyunları çok yaygın olarak oynanmaktadır. Ülkemizde de pokerin yaygınlaşmasıyla kuralları bilinen pokerden çok da farklı olmayan ancak biraz daha kişiselleştirdiğimiz bir poker türü çıktı. Diğer poker oyunlarını bilen okurlarımızın bu oyunu da zevkle oynayacağını tahmin ediyoruz. Oyunun genel hatlarına bakarsak; en fazla 5 oyuncu ile oynanabiliyor. Tek deste kağıt kullanılıyor ve deste içerisinde as,papaz,kız,vale,10,9,8 ve 7 bulunuyor. Ancak oyuncu sayısı 5’e tamamlandığında desteye 6 eklenecektir. Türk Pokeri Nasıl Oynanır anlatalım.

Oyunun başlaması için masada en az 2 oyuncu bulunmalıdır. Sıra kimde ise ona oyuna girip girmeyeceği sorulacaktır. İnternet ortamında oynanıyorsa bu cevabı vermesi için belirli bir süre başlar ve süre bitiminde oyuncu cevap vermezse girmedi olarak kabul edilecektir. Eğer Gir seçeneğini seçerseniz bu durumda giriş ücreti kasanızdan düşer ve oyuna dahil olursunuz. Masadaki tüm oyunculara aynı soru sorulacaktır ve kartlar dağıtılmaya başlayacaktır.

Türk pokeri nasıl oynanır ?

Türk pokerinde kartlar saat yönünde dağıtılıyor ve oyun aynı yönde ilerlemeye devam ediyor. Oyuna dahil olan her oyuncuya beşer kağıt dağıtılıyor. Poker odalarında oyuncular sadece kendi kart dizilimlerini görebilirler.

Kartlar dağıtıldıktan sonra sırayla oyunculara oyunu açıp açmayacakları ARTTIR / PAS soruları ile soruluyor. Eğer eliniz açar ise yani elinizde minimum 2 PAPAZ var ise karşınıza hem “Arttır” hem de “Pas” seçeneği çıkıyor ; eliniz açar değilse karşınıza sadece “Pas” seçeneği çıkıyor.

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyunu açmaz ama oyunda kalmaya devam edersiniz. Sırası ile tüm oyunculara aynı soru sorulacaktır. Eğer tüm oyunculara bu soru sorulmuş ve hepsi ” Pas ” demiş ise oyun ” GİRİŞ ” aşamasına geri dönecektir. Ortadaki para saklı tutularak bu oyundaki herkese tekrar GİR / GİRME sorulur ve ortaya tekrar giriş miktarı konmaları beklenecektir. Eğer yeni GİR / GİRME sorusuna “Girme” cevabı verirseniz eski girdiğiniz miktarı kaybedersiniz ve oyun dışı kalırsınız. Tek kişinin girmesi durumunda ortadaki parayı o kazanır; iki veya daha çok kişinin tekrar girmesi durumunda oyuna giren kişiler arasında “KART DAĞITIMI” aşamasıyla el devam eder.

Zor Mu ?

Bu seçenek yanında açılış miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Açılış miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bu miktar bakiyenizden düşülüp oyun ikramiyesine ekleniyor, oyun açılıyor ve “1. ARTIRIM” aşamasıyla devam eder.

Bir oyuncu oyunu ortaya açılış miktarı koyarak açtığında oyuncular arasında artırım başlar. Bu aşamada elinizdeki kartların değerinin size sorulacak olan soruyla ilgisi yoktur. Karşınıza PAS / KABUL / ARTTIR olarak üç seçenek çıkacaktır.

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyundan çekilirsiniz. Kartlarınız alınır ve oyun dışı kalırsınız. Oyun ikramiyesinden pay alamazsınız. Eğer tek kişi haricinde herkes “Pas” demiş ise oyun ikramiyesini oyunda kalan tek kişi kazanır ve oyun biter.

Bu seçenek yanında kabul miktarı ile belirir. Bu miktar, oyuna devam edebilmek için ortaya koymanız gereken minimum miktardır. Bu miktarı kabul ettiğinizde bakiyenizden bu miktar düşer ve oyun ikramiyesine eklenir. Sıra diğer oyuncuya geçer. Eğer tüm oyuncular eşit miktar ortaya koymuş ve herkes “Kabul” demiş ise oyun “KART DEĞİŞİMİ” aşamasıyla devam edecektir.

Kuralları

Bu seçenek yanında artırım miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Artırım miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bakiyenizden seçtiğiniz miktar düşülerek oyun ikramiyesine eklenecektir. Oyundaki diğer tüm oyunculara yaptığınız artırımı kabul edip etmedikleri (PAS / KABUL / ARTTIR) ile soracaktır.

Bu aşamada tüm oyunculara değiştirmek istediği kartlar sorulur ve değiştirmek istedikleri kartlar alınarak onların yerine yeni kartlar verilir. Her oyuncu en fazla 4 kart değiştirme hakkına sahiptir. Bu soru KARTLARI DEĞİŞTİR butonu ile belirir. Bu butona basmadan önce değiştirmek istediğiniz kartların üzerlerine tıklayarak seçmeniz gerekmektedir. Üzeri çarpı olarak işaretlediğiniz kartlar değişecektir.

Kart değişimi tamamlandıktan sonra sırayla oyunculara oyunu açıp açmayacakları ARTTIR / PAS ile soracaktır.

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyunu açmaz ama oyunda kalmaya devam edersiniz. Sıra bu sorunun sorulmadığı diğer oyuncuya geçer. Hepsi “Pas” demiş ise oyun “GİRİŞ” aşamasına geri dönüyor. Oyun ikramiyesi saklı tutularak bu oyundaki herkese tekrar GİR / GİRME sorulur. Ortaya tekrar giriş miktarı koyarsınız. Eğer yeni GİR / GİRME sorusuna “Girme” cevabı verirseniz eski girdiğiniz miktar yanar. Oyun dışı kalırsınız. Tek kişinin girmesi durumunda oyun ikramiyesini o kazanır; iki veya daha çok kişinin tekrar girmesi durumunda oyun giren kişiler arasında “KART DAĞITIMI” aşamasıyla devam eder.

Bu seçenek yanında açılış miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Açılış miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bu miktar bakiyenizden düşülüp oyun ikramiyesine eklenecektir. Oyun açılacktır ve “2. ARTIRIM” aşamasıyla devam edecekir.

Bir oyuncu oyunu ortaya açılış miktarı koyarak açtığında oyuncular arasında artırım başlar. Bu aşamada elinizdeki kartların değerinin size sorarlar. Karşınıza PAS / KABUL / ARTTIR olarak üç seçenek çıkacaktır.

Diğer önemli konular neler ?

Öğren

Ancak pas seçeneğini seçtiğinizde oyundan çekilirsiniz. Çünkü kartlarınız alınır ve oyun dışı kalırsınız. Ayrıca oyun ikramiyesinden pay alamazsınız. Tek kişi haricinde herkes “Pas” demiş ise oyun ikramiyesini oyunda kalan tek kişi kazanır.

Özellikle bu seçenek yanında kabul miktarı ile belirir. Çünkü bu miktar, oyuna devam edebilmek için ortaya koymanız gereken minimum miktarı belirler. Ayrıca bu miktarı kabul ettiğinizde bakiyenizden bu miktar düşülecektir ve oyun ikramiyesine eklenecektir. Çünkü sıra diğer oyuncuya geçer. Ayrıca eğer tüm oyuncular eşit miktar ortaya koymuş ve herkes “Kabul” demiş ise bütün oyuncular kartlarını açar. Özellikle en yüksek değerde olan oyuncu kazanacaktır. Kartların sıralamalarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Bu seçenek yanında artırım miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Artırım miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bakiyenizden bu miktar düşülerek oyun ikramiyesine eklenecektir. Oyundaki diğer tüm oyunculara yaptığınız artırımı kabul edip etmedikleri (PAS / KABUL / ARTTIR) ile sorulacaktır.

Poker çeşitlerini ücretsiz oynayabileceğiniz poker sitelerinin listesi için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca en kaliteli ve en büyük poker odalarından olan Vdcasino’ya üye olabilirsiniz. Oyunparkur.com keyifli oyunlar diler. Ancak Türk pokeri nasıl oynanır sorusu hakkında aldığınız bilgilerin sizin için yeterli olması dileği ile…

Ada Poker Üye Ol

Bu yazı Poker kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Türk Pokeri Nasıl Oynanır? En İyi Anlatım” hakkında bir yorum

  1. travellers

    oyun oynamaktan hoslanırım kendıne guvenen varsa cıksın karsıma

Yorumlar kapalı.