Bilardo Oyun Çeşitleri ve Kuralları (Cepli Oyunlar)

BilardoBilardo oyun çeşitleri cepli(delikli) veya cepsiz(deliksiz) masalarda oynanmasına göre 2 ana grupta toplayabiliriz. Cepli oyunlar kendi aralarında 8 top (Amerikan), 9 top, snooker gibi kollara ayrılırken, cepsiz oyunlar ise 3 top(karambol) ve 3 bant olmak üzere 2 ayrı kola ayrılır. Her oyun türünün kendi içinde farklı kuralları ve işleyişi vardır. Bu kurallar canlı masalarda ve internet üzerinde oynanan oyunlarda da aynen geçerlidir. Ancak internet ortamında oynamanın getirdiği bir kaç ufak değişiklik eklenmiştir. Cepsiz oynanan bütün oyunlar aynı tür masalarda oynanabilirken, cepli masalar oyun türüne göre değişiklik göstermektedir. Oyunparkur.com bilardo ekibi olarak bu yazımızı çeşitli bilardo türlerine ve kurallarına ayırdık. İlk olarak cepli oyunlarla başlayalım.

Bilardo Oyun Çeşitleri

Bilardo, hızlı ve akıllıca hareket etme yeteneğini gerektiren bir masa oyun türüdür. Oyun, 15 top ve bir mizana şut etmek için kullanılır ve oyuncuların topu masa üzerindeki deliklere sokması gerekmektedir.Tarihi oldukça eskidir ve popülerliği gün geçtikçe artmaktadır.

  1. Amerikan Bilardo
  2. İngiliz Bilardo
  3. Pool Bilardo

Amerikan Bilardo:

Amerikan Bilardo, en popüler ve en yaygın bilardo türlerinden biridir. Bir masada oynanacaktır ve 15 top kullanılacaktır. Amerikan Bilardo’da, oyuncular 15 topu kullanarak masadaki deliklere vururlar. Oyuncuların amacı, topu deliklere sokarak puan toplamaktır. İki oyuncu karşı karşıya oynar ve oyun, ilk olarak 8 top tamamlanarak son bulur.

İngiliz Bilardo:

İngiliz Bilardo, pek çok kişi tarafından bilardo sporunun en geleneksel versiyonu olarak kabul edilir. Bu oyun türü, sadece 3 top kullanarak oynanır. Oyuncunun amacı, her topu belirli bir sıraya göre masadaki deliklere sokmaktır. Oyun, ilk olarak 3 top tamamlanarak son bulur.

Pool Bilardo:

Pool Bilardo, dünya genelinde oynanan popüler bir bilardo çeşididir. En az iki kişiyle oynanacaktır ve on beş top kullanılacaktır. Oyuncular sadece belli bir renkteki topları deliklere sokarak puan toplar. Pool Bilardo oyunu, sırasıyla 8 top, 9 top ve 10 top şeklinde oynanabilir.

Bilardo, birçok farklı oyun stiliyle oynanabilir ve her bir oyun türü farklı bir zorluk seviyesine sahiptir. Oyun, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından sevilen bir oyundur ve büyük bir rekabetçi yönü vardır. Bilardo oyunu, düzenlenen turnuvalar ve yarışmalarla da desteklenmektedir.

Cepli Oyunlar  

a-) 8 Top Bilardo

Vuruş topu(beyaz top) ve 1’den 15 e kadar numaralandırılmış toplam 16 top ile oynanacaktır. 1 ile 7 arasındaki toplar düz renkli diğerleri ise çizgili toplardır. Ancak 8 numaralı top yani siyah top düz renklidir ama 1-7 arasındaki toplarla aynı grupta sayılmayacaktır. Hangi oyuncunun hangi çeşit topla oynayacağı deliğe ilk giren topa göre belirlenecektir. Oyuna ilk başlayan oyuncu çizgili topu sokmuşsa çizgili toplarla oynama hakkı onun olacaktır. Eğer sokamazsa ilk kim topu deliğe sokarsa o topa göre belirlenecektir. Başlangıç hakkı internet ortamında rastgele belirlenecektir. Canlı masalarda ise bant vuruşuyla belirlenecektir. Oyunun amacı kendi türünüzdeki bütün topları(düz veya çizgili) deliklere sokmak daha sonra da belirlenen bir deliğe siyah topu sokmaktır. Şayet diğerlerinden önce siyah topu sokarsanız oyunu kaybedersiniz. Ya da beyaz topu (vuruş topu) deliklere sokarsanız faul olur. Aynı şekilde beyaz top sizin seçili toplarınızdan hiç birine değmezse de faul olur. Faul durumunda beyaz top istenilen yere konulacaktır ve oyun devam edecektir.

Bilardo oyun çeşitleri

b-) 9 Top Bilardo

1’den 9 a kadar numaralandırılmış toplar ve vuruş topu ile oynanacaktır. Oyuna başlama kuralı 8 top ile aynıdır. Bilardoda oyun çeşitleri arasında yer alan top bilardoda oyunun amacı ilk olarak masadaki en küçük rakama sahip topa vurmaktır. Eğer beyaz top en küçük rakamlı topa değmeden diğer toplara değerse faul olur. Bu şart sağlanarak 9 numaralı top herhangi bir deliğe girerse o set kazanılacaktır. 8 top bilardodan farklı olarak topun gireceği deliği önceden belirlemek zorunda değilsiniz. Açılış vuruşundan sonra oynayacak sıradaki oyuncu eğer beyaz topun yerini beğenmezse topun yerini değiştirebilecektir. Bu sadece açılıştan sonra oynayacak oyuncunun ilk vuruşu için tanınmış bir haktır. Daha sonraki atışlarda oyuncular beğenmezlerse değiştirme hakkına sahip değillerdir ancak atış yapmayıp sırayı rakibe devredebilirler. Herhangi bir oyuncu üst üste 3 kez faul yaparsa seti kaybeder.

c-) Snooker Bilardo

Türkiye’deki bilardo severlerin son dönemlerde tanıştığı farklı bir İngiliz oyunudur. Özellikle televizyon programlarında kullanılmasıyla yaygınlaşmaya başlamıştır. Oyun 15 adet kırmızı,6 adet farklı renkte ve beyaz olmak üzere toplam 22 tane topla oynanır. Her bir kırmızı top 1 puandır. Diğer topların puanları; sarı top : 2 puan, yeşil top : 3 puan, kahverengi top : 4 puan, pembe top : 5 puan ve siyah top : 6 puan şeklindedir. Her oyuncu ilk atışında kırmızı toplarla başlamalıdır. Kırmızı top herhangi bir deliğe girdikten sonra sırası ile renkli ve kırmızı şeklinde devam eder. Ancak eğer kırmızı topu sokamazsa atış hakkı sıradaki oyuncuya geçer. Çünkü kırmızı toplar bitmeden renkli toplar deliklere girseler bile geri çıkarılacaktır. Ayrıca kırmızı toplar bitince renkli toplar çıkarılacaktır ve tekrar sokulacaktır. Topların tamamı bitince siyah top sokulacaktır ve oyun bitecektir. Oyun bittiğinde masadaki topların puanları sayılacaktır ve kazanan belirlenecektir. Oyunun kaç puanda biteceği oyun başında belirlenecektir.

Buraya kadar cepli oyun türlerini gördük. Daha sonraki bilardo yazımızda ise cepsiz oyun türlerini ve kurallarını sizlerle paylaşacağız. Tekrar hatırlatalım üstte belirtilen kurallar online masalarda da canlı masalarda da aynen geçerlidir. Bilardo salonlarından farklı ortamlarda, evinizde veya işyerinizde farklı ülkelerden birçok oyuncuyla bilardo oynamak istiyorsanız Play89 bilardo sitesini sizlere öneririz. Sitenin kurulumu tamamen ücretsizdir. Ayrıca sitede isterseniz gerçek parayla isterseniz de eğlencesine bilardo oynayabilirsiniz. Siteye giriş yapmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Diğer Önemli Sayılan Oyunlar Hangileri ?

Bilardo Kuralları

Bilardo, birçok insanın vazgeçilmez oyunlarından biridir. Peki, bilardo nedir? Bilardo, beyaz topu kullanarak diğer topları deliklere sokmaya çalıştığımız bir masrafsız oyunudur. Oyunun kuralları oldukça net ve özetle aşağıda özetlenmiştir.

  1. Bir turun başında oyuncular kendi toplarının rengini seçerler.
  2. Beyaz top her turda ilk olarak vurulacaktır.
  3. Hedef toplarından birini ilk sokan oyuncu o renge sahip olur ve devamında sadece bu renk toplara odaklanır.
  4. Oyuncular diğer toplara vurarak puan kazanmaya çalışır.
  5. Oyuncu ceza aldığında, bir tur boyunca diğer oyuncu üstünlüğü elde eder.

Özellikle bilardo oyun çeşitleri kuralları aslında oldukça basittir. Ancak, oyunda ustalaşmak yıllar alacaktır. Ancak sabır, dikkat ve pratik yaparken disiplin oldukça önemlidir. Bilardo masası başında zaman geçirmek, arkadaşlarla veya aile üyeleriyle oynamak için harika bir aktivitedir. Çünkü bu kurallar, oyuncuların birlikte oynarken eşit şartlarda oynamalarını ve oyun zevkini artırmasını sağlar. Ayrıca bu yazı, bilardo oynayan herkese açılabilir ve onları oyuna dair faydalı bilgilerle donatmayı amaçlamaktadır.

Bu yazı Genel kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.