Gelmiş Geçmiş En İyi Gin Rummy (Okey) Oyuncusu

Gin rummy kağıtla oynanan bir tür Okey oyunudur. Genelde Amerikalılar ve Avrupalıların oynadığı Gin Rummy 1900 lü yılların başında Texasta oynanmaya başlamıştır. Stuart Errol (Stu) Ungar dünyanın en iyi ve korkutucu Gin Rummy oyuncusu ünvanını taşımaktadır. Oyunlarında korkusuzca oynaması ve ürkütücü fotoğraflık görüntüsü Las Vegas’ın en ünlü oyuncusu olmasına fayda sağladı. oyunparkur.com Ungarın oyun hikayesini bu yazısında sizlere sunacaktır. İlk Gin Rummy turnuvasını 10 yaşında kazandı. Babası öldükten sonra annesine destek amaçlı olarak para karşılığında profesyonel Gin Rummy oynamaya başladı. Gin Rummy oynamaya bu şekilde başlayan Ungar bu yolun sonunda kumarın başkenti Las-Vegasta  en ünlü ve en zengin Gin oyuncusu oldu.

Okey Oyuncularının Özellikleri

Okey, Türkiye’de en sevilen ve en popüler oyunlardan biridir. Bu oyunu oynamak eğlenceli olsa da, gerçek bir okey oyuncusu olmak biraz zaman alabilir. Peki, bir okey oyuncusunun sahip olması gereken özellikler nelerdir?

 1. Sabır: Okey oyuncuları sabırlıdır. Oyunu kazanmak için aceleci davranmazlar. Her hamlelerini düşünerek, rakiplerinin stratejilerini anlamaya çalışırlar. Bu yüzden sabırlı olmak, okey oyuncuları için oldukça önemlidir.
 2. Konsantrasyon: Okey, strateji ve dikkat gerektiren bir oyundur. Bu yüzden okey oyuncuları, konsantrasyonlarını sağlamalıdırlar. Oyun esnasında tamamen farklı bir dünyaya dalıp, oyunu takip etmeliler. Unutulmamalıdır ki, bir hata yapmak kaybetmek anlamına gelebilir.
 3. Strateji: Paralı okey oyuncuları, stratejik düşünebilmelidirler. Her hamlelerini dikkatli bir şekilde planlamalıdırlar. Rakiplerinin hamlelerini takip ederek, onların stratejilerini çözebilmelidirler. Oyunda kör noktaları bulup, avantaj sağlayacak hamleler yapabilmelidirler.

Ayrıca, bir okey oyuncusu, takım çalışması yapmayı sevmelidir. Bu oyun, tek başına kazanılabilecek bir oyun değildir. Takım arkadaşlarıyla uyum içinde hareket ederek, başarılı olmak mümkündür.

Yukarıda saydığımız özelliklerin yanı sıra, bir okey oyuncusunun iyi bir hafızası olmalıdır. Rakiplerinin hamlelerini takip etmek ve çıkacak taşları hatırlamak, kazanmak için oldukça önemlidir.

İncelemesi

Genç yaşına rağmen tam 86 yüksek bahisli Gin oyununda hiç bir profesyonel oyuncuya yenilmeyen Harry(Yonkie) yi devirmeyi başardı.Yonkie bu yenilgiden sonra profesyonel Gin hayatını sonlandırdı.Sebebi ‘Çocuk’ saydığı Ungara yenilmesiydi.

Ungar,Gin Rummy oyununda o kadar ilerlediki Las-Vegasta kendisiyle hiç kimse oynamamaya başladı.Ve bu sebepten dolayı Texas Hold’em öğrenmeye karar verdi.Oyunlarındaki hiperagresif tarzı ve paraya değer vermeme oyun stili ile Pokerde ani bi çıkış yakaladı ve dünyanın ilk 5 pokercisi arasında yer buldu.

Ne yazık ki Ungar, kazandığı bu ünü çok yanlış şekillerde kullandı. Uyuşturucu koması ile 1998 de hayata gözlerini yumdu. Kariyerinde 30 milyon dolar kazandığı tahmin edilmekle birlikte öldüğünde sadece 882 doları ve toplam 10 milyon dolarda kredi borcu bulunmaktaydı. Gerçekten de böyle bir deha için büyük bir trajediydi.

Kendine olan özgüveni oldukça yüksek olan Ungar’ın en ünlü sözlerinden biride şuydu. Sanmıyorum ama belki bir gün benden iyi Texas Hold’em oyuncusu çıkabilir. Ama sizlere yemin ederim ki asla benden daha iyi Gin Rummy oyuncusu olmayacak.

Değerli okurlarımız buradan da anlaşıldığı gibi hangi oyunda olursa olsun ne kadar iyi oyuncu olursak olalım her zaman kontrolü elde tutmamız gerekmektedir. oyunparkur.com bol kontrollü ve bol eğlenceli oyunlar diler.

En iyi Okey Oyuncusu Kim ?

Okey, Türkiye’de en popüler masa oyunlarından biridir. İnsanlar genellikle arkadaşlarıyla bir araya gelip keyifle oynarlar. Ancak, bazı oyuncular diğerlerinden daha deneyimli ve beceriklidir. Peki, en iyi okey oyuncusu kimdir?

 • Okey oyununda iyi oyuncuların özellikleri:
 • Stratejik düşünme becerisi
 • Konsantrasyon
 • Hızlı karar verme yeteneği
 • Rakibin hamlelerini önceden tahmin etme becerisi

En iyi gin rummy  oyuncusu kim olduğuna kesin bir cevap vermek zor. Fakat, Ali’nin kazandığı turnuva sayısına bakarak, onun diğer rakiplerinden daha deneyimli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Ali, stratejik düşünme ve hızlı karar verme becerileri konusunda da oldukça başarılıdır. Tabii ki, farklı bölgelerde ve farklı gruplarda oynanan okey turnuvalarında farklı oyuncuların kazanma şansı her zaman vardır. Bu sebeple, okey oyununda kazanan sadece yeteneği değil, şansa da bağlı olabilir.

Türk Okey Oyuncuları

Türkiye’de okey oyunu oldukça popülerdir. Bu oyunda ustalaşmış birçok Türk oyuncu bulunmaktadır ve okey turnuvalarında başarılı sonuçlar almaktadırlar. Türk oyuncular, sadece Türkiye’deki turnuvalarda değil, uluslararası turnuvalarda da kendilerinden söz ettirmektedirler. Oyuncular, okeydeki stratejik oyun planlarına hakimiyetleriyle rakiplerinin zorlanmasını sağlarlar.

 • Bir Türk okey oyuncusu, oyunun matematiksel yönüne hâkimdir.
 • Okey oyununda, rakiplerinin hamlelerine cevap verirken, bir sonraki hamlesi için hazırlık yapar.
 • Ayrıca oyuncular, okey taşları arasındaki dengeye dikkat ederek, doğru hamleler yaparlar.

Türk okey oyuncuları ayrıca, oyundaki taktikleri de çok iyi bilmektedirler. Özellikle de son noktada ortaya açılan taşları, esnek ve akıllıca kullanırken mantıklı hareketler yaparak kazanma şanslarını arttırırlar.

Ayrıca Türk okey oyuncularının başarısı, ülkemizin okey oyununda önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Çünkü Okey, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğu için turistler tarafından da rağbet görmektedir. Sonuç olarak Türkiye’nin tatil beldelerinde, birçok turistin uğrak yeri olan okey salonları, Türk okey oyuncularının başarılarıyla daha da önem kazanmıştır.

Rummy ve Okey Farkı Nedir ?

Rummy ve Okey, dünyaca ünlü olarak bilinen iki popüler kart oyunudur. Her ikisi de heyecanlı oyunlar olsa da birbirlerinden farklıdırlar. Oyun Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler olan bir oyunken, Türkiye’de daha çok Okey tercih edilmektedir. Gin rummy nasıl oynanır bakınız !

Rummy Nedir?

Oyun, iki veya daha fazla kişi arasında oynanan bir kart oyunudur. Bu oyunda amaç, eldeki kartları en iyi şekilde değerlendirerek eldeki kartları mümkün olduğu kadar erken bitirmektir. Oyun sırasında, oyuncular ellerindeki kartları sayarak ve kombinasyonlar oluşturarak puan kazanırlar.

Okey Nedir?

Okey, 2-4 kişi arasında oynanabilen bir taş oyunudur. Her oyuncuya verilen taşlar yardımıyla, birbirinin ardından belirli kombinasyonları tamamlamaya çalışırlar. Ayrıca oyuncular, sırası geldiğinde birbirlerinin elindeki taşları değiştirerek oyunlarını ilerletirler.

 • Rummy’de kullanılan normal bir deste kart 52 karttır.
 • Okey’de kullanılan bir set 106 taş içerir.
 • Rummy’de amaç eldeki tüm kartları bitirmektir.
 • Okey’de amaç, oyuncuların ellerindeki taşları kombinasyonlar oluşturarak bitirmektir.

Böylece her iki oyunun da kendine özgü özellikleri ve farklılıkları vardır. Çünkü rummy, dünyanın birçok yerinde oynanırken, Türkiye’de Okey daha tercih edilen bir oyundur. Ayrıca her iki oyun da aile ve arkadaşlar arasında oynanabilecek keyifli oyun seçeneklerinden biridir.

Hangi Sitelerde Oynanır ?

Sizde hemen Gin Rummy yada Okey oynamak isterseniz aşağıdaki resmi tıklayınız. Google üzerinden de aradığınız adrese erişim sağlayabilirsiniz.

Bu yazı Genel, Okey kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Gelmiş Geçmiş En İyi Gin Rummy (Okey) Oyuncusu” hakkında bir yorum

 1. McCLAYN27  Gerçekten çok etkileyici bir yazı olmuş.çok fena gaza geldim.  Ama cidden büyük hata yapmış. Yazık.

Yorumlar kapalı.