Gin Rummy Nasıl Oynanır?(Resimli Anlatım)

Dünya’da pek çok oyun farklı isimlerle ama aynı oyun şekliyle oynanmaktadır.Örneğin tavla oyunu hem ülkemizde hemde Yunanistan’da  sahiplenilmiş  sıkça oynanan bir oyun haline gelmiştir.Aynı şekilde Gin Rummy oyunu da bizim yıllardır oynadığımız okey oyunun neredeyse aynısıdır. Okey ekibimiz Gin Rummy’i sizlere tanıtmak ve oyuncularımızın çok yakından tanıdığı bu oyunu online platformlarda da zevkle oynamasını sağlamak için bu yazıyı hazırladılar. Gin Rummy herkes tarafından bilinen okey oyunun kağıtlarla oynanan versiyonudur. Yani bizim okey taşları ve ıstakayla oynadığımız oyunun özellikle internet ortamında iskambil kağıtlarıyla oynanan halidir. Kurallarının neredeyse tamamı aynıdır.

SÜPERBAHİS OKEY (GİN RUMMY) OYNA

(Öncelikle ücretsiz kayıt olmanız gerekmektedir. Ardından sitede üst bölümde yer alan Okey sekmesini tıklayınız)

Gin Rummy

Gin Rummy fincanlı bir içeçek, klasik bir masada oynanan bir kart oyunu değil mi? Aslında bu oyundan bahsediyoruz! Gin Rummy, birçokları tarafından kumar oyunu olarak kabul edilse de, gerçekte bir aile oyunu ve arkadaşlar arasında oynanılan eğlenceli bir aktivite olarak düşünülebilir.

Gin Rummy , çok sayıda strateji ve beceri içeren bir kart oyunudur. Basitçe söylemek gerekirse, hedef kartların kombinasyonlarını (setler ve düz) toplamaya çalışmak ve ellerde kalan kartları en uygun şekilde yönetmektir. Rakiplerinize karşı kazanmak için doğru hamleleri yapmanız gerekecektir.

 • Gin Rummy , bir kart oyunu olarak, 2 ila 6 kişi arasında oynanabilecek bir oyundur.
 • Oyun, her biri 10 kartlık iki el olan bir oyuncunun kartlarına bakarak, rakiplerinin neyi aldıklarını ve ne bıraktıklarını takip ederek oynanır.
 • Oyuncular, setleri ve düzleri tamamlamak için kartları değiştirebilir ve ellerine son bir kart koyma hakkına sahiptirler. Bu noktada, ellerini açabilirler ve ellerindeki kartların en azından 51 puan olması gereken setler ve düz kombinasyonları gösterirler.

Bununla birlikte, Hem kendiniz eğlenmenin hem de diğer oyunculara karşı kazanmanın yolu, kartların kombinasyonlarını oluşturmak ve kartların ne zaman atılacağına ve ne zaman saklanacağına karar vermekle ilgilidir. Bu nedenle, bu oyun birçoklarının düşündüğünün aksine sadece şans değildir. Oyuncuların, ellerindeki kartları yönlendirebilme ve taktiksel olarak düşünme becerileri gereklidir.

Oyunun anlatımına geçmeden önce bu oyunu internet üzerinde eğlencesine yada paralı oynayabileceğiniz Süperbahis Okey bölümünü önermekteyiz. Paralı bölümde oynayarak yada ücretsiz okey turnuvalarına katılarak gerçek para kazanabilirsiniz.

Rummy Oyna

 

[table id=22 /]

Gin Rummy Nasıl Oynanır

Biz Gin Rummy’nin özellikle online sitelerde oynanan şeklinin üstünde duracağız. Oyunun en başında her iki tarafa da 10 adet kağıt dağıtılır. Kağıt düzenlemeleri 7-7-7 veya 2-3-4 şeklinde olabilir. Bu seçim size aittir.7-7-7 düzenini seçerseniz elinizdeki kağıtlar aynı rakamların yan yana gelmesiyle oluşur.(Örneğin; 777,555,111 vs.) 2-2-2 düzeninde ise kağıtlarınız maça, karo, kupa ve sinek türlerini aynı sırada dizecek şekilde sıralanır. Ortada kapalı bir kağıt destesi ve açık kart bulunur. Deste sizin kağıt çekeceğiniz kartlardan oluşur. Yerdeki açık kart ise atılan kağıtlardan oluşur. Oyuna ilk başlayan oyuncu bu kağıdı alabilir ya da kart çekebilir. Daha sonraki oyuncularda aynı şekilde kendinden bir önce gelen oyuncunun attığı kağıdı alabilir yada kart çekme yoluna gidebilirler.

Gin Rummy Kuralları

Gin Rummy, iki kişilik bir kart oyunudur. Oyun, 52 kartlık iskambil deste ile oynanır. Oyunun amacı, oyuncuların ellerindeki kartları belirli kombinasyonlara göre eşleştirmek ve uygun şekillerde açık artırmaya koymaktır.

Gin Rummy’de, oyunun kuralları oldukça basittir. Her oyuncu, 10 kartlık bir el alır ve ardından, oyuncularden biri, üstündeki kağıdın üst kısmını açık bırakan kapalı bir desteden kart çeker. Bu çekilen kartı, ellerindeki kartları eşleştirmek ya da atmak için kullanabilirler.

 • Gin Rummy’de elinizi nasıl eşleştirebilirsiniz?
 • Bir çift: iki kart aynıdır ve aynı renktedir.
 • Üçlü: üç kart aynıdır.
 • Straight: üç ya da daha fazla kart, aynı renkte ve ardışık sırayla sayılmaktadır.
 • Flush: beş kart aynı renktedir.

Gin Rummy’de, her turda oyuncular kart atarlar veya çekerler, belirli bir kombinasyona sahip olduklarında ellerindeki kartları açarak anı kazanırlar. Oyunun kazananı, elindeki kartları güzel bir şekilde eşleştiren ve anını kazanan kişi olacaktır. Yeni başlayanlar için bu oyun oldukça keyifli bir oyun olabilir.

Gin Rummy’de Kart Oyunu

Oyuna başladıktan sonrada seçili kart düzenini değiştirebilirsiniz. Eliniz erkek perlerden oluşuyorsa 7-7-7 düzenini, kız perlerden oluşuyorsa 2-3-4 düzenini seçmek size kolaylık sağlayacaktır. Elinizde yeterli per oluştuktan sonra alttaki resimde görülen alana perlerinizi sıralayabilirsiniz. Bu görüntü açısından da kolaylık sağlayacaktır. Elinizde hiç atılacak kağıt kalmadığında ve diğer tüm kartlarınız uygun yerlerde ise bitmiş olursunuz.

Gin Rummy’de puanlama sistemi diğer oyuncu bittiğinde elinizde kalan kartların puanlarının toplanmasıyla oluşur. 1’den 10’a kadar olan sayılar rakamsal değerlerine eşittir. Papaz, kız ve vale 10 puan; As 11 puandır. Oyun ile ilgili genel bilgiler bunlar olsa da aşağıdaki videoda ayrıntılı şekilde oyunu inceleyebilirsiniz. Daha sonraki yazılarımızda daha ayrıntılı bilgilere de yer vereceğiz. Siz de aslında çok alışık olduğumuz Gin Rummy’i (okey) internet ortamında oynamak istiyorsanız aşağıdaki tabloda yer alan sitelerde Gin Rummy oyununu oynayabilirsiniz.

Rummy Kuralları Videolu

 

https://youtu.be/wqrqlCyAHP4

 

Videomuzda oyun İngilizce olarak anlatılmış olsa da videonun altındaki ayarlar kısmından Türkçe altyazılı seçeneğini tıklayarak oyunun Türkçe dilindeki anlatımını okuyabilirsiniz.

Gin rummy hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizdeki yazılardan faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Bets10 sitesinin içerisindeki Gin Rummy ve benzeri oyunlardan faydalanabilirsiniz.

Gin Rummy Mi Okey Mi ?

Birçok insan sevdikleriyle birlikte keyifli vakit geçirmek için evde oyun oynarlar. Günümüzde en çok tercih edilen oyunlardan biri gin rummy ve okey oyunlarıdır. Peki bu iki oyun arasında hangisi daha popülerdir? Hangisi daha keyiflidir? Bu soruların cevabı, kişisel tercihlere ve zevklere göre değişiklik gösterebilir. Ancak bazı farklılıklar iki oyun arasında görülebilir.

Öncelikle, gin rummy iskambil kartları ile oynanan bir oyundur. Okey ise taşlarla oynanır. İkisi de strateji ve zeka gerektiren oyunlardır fakat okey, gin rummy’e göre daha takım tabanlıdır. Gin rummy ise çoğunlukla iki kişi arasında oynanır. Okey ise dört kişilik bir ekipte oynanır.

 • Gin rummy genellikle bir kişinin kazandığı bir oyun iken okey ise ekiplerin birbirlerine karşı oynadığı bir oyundur.
 • Okey oyuncularının rahatlıkla bulabileceği ücretsiz uygulamalar bulunurken, gin rummy’nin uygulamaları çok yaygın değildir.

Genel olarak, bu iki oyun arasında büyük farklılıklar yoktur. Eğer bir oyundan hoşlanıyorsanız, diğerinde de hoşlanma ihtimaliniz yüksektir. İki oyun da arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirmenize yardımcı olabilir.

Bu yazı Okey kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Gin Rummy Nasıl Oynanır?(Resimli Anlatım)” hakkında bir yorum

 1. mehmet

  Gin Rummy oyunun bu kadar basit ve bildiğimiz okey oyununa bu kadar benzer olduğunu bilmiyordum.teşekkürler..Ayrıca daha ayrıntılı ve diğer oyunlarda olduğu gibi videolu yazılarınızı bekliyoruz.Kolay gelsin.

Yorumlar kapalı.