Tavla Nasıl Oynanır?(En Kolay Şekliyle ve Resimli Anlatım)

Şüphesiz ki Tavla en zevkli oyunların başında gelir. Evde ailemizle, dışarıda arkadaşlarımızla, internette tanımadığımız insanlarla oynayabileceğimiz Tavla aynı zamanda çok eski bir tarihe sahiptir. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin her yaştan ve her cinsten insanların eğlenerek oynadığı bir oyundur. oyunparkur.com tavlayı hiç bilmeyenler için hazırladığı bu yazısını her zaman olduğu gibi hiç bir yerden alıntı yapmadan usta tavla oyuncuları tarafından özgün bir şekilde hazırlamıştır. Tavla oynamayı bilmiyorsanız yada bu oyunu yeniden keşfetmek istiyorsanız sizler için çok yararlı bir yazı olacaktır. Tavla nasıl oynanır? sorusunun cevabı oyunparkur.com‘da.

Öncelikle tavla oynamamız yada öğrenmemiz için gereken araçlardan bahsedelim. İnternet ortamında tavla oynamak için ihtiyacınız olan tek şey sitemizin içeriğindeki ücretsiz kaliteli tavla sitelerine giriş yapmaktır. Evimizde oynayabilmemiz için ise bir adet tavla tahtası, 30 adet tavla pulu ve 2 adet tavla zarına ihtiyacımız vardır. 30 adet tavla pulunun 15 tanesi farklı ve diğer 15 tanesi de farklı renkte olmak zorundadır. Gerekli olan bu malzemelerin elimizde var olduğunu düşünerek oyunun içeriğine başlıyoruz.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla oynamaya başlamak için tavla pullarını tahtamıza dizmemiz gerekir. Dizilim 2 şekilde olur:

Olduğunuz tarafın sağından başlayarak

Bu dizilim şeklinde öncelikle farklı 2 renk pullarımızdan bir renk seçiniz. Size ait olan renkteki pulları üçgen şeklindeki hanelere sağdan başlayarak dizmeniz gerekir:

Sağdan 6. haneye 5 pul

8.haneye 3 pul

13. haneye 5 pul

24. haneye 2 pul

Rakibinize ait olan renkteki pulları ise size ait olan pulları dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre sağdan sayarsak:

Sağdan 1. haneye 2 pul

12. haneye 5 pul

17.haneye 3 pul

19. haneye 5 pul

Olduğunuz tarafın solundan başlayarak

Seçtiğiniz renkteki pulları isterseniz soldan başlayarak da dizebilirsiniz. Olduğunuz tarafın solundan başlayarak:

Soldan 6. haneye 5 pul

8.haneye 3 pul

13. haneye 5 pul

24. haneye 2 pul

Rakibinizin de pullarını dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre soldan sayarsak:

Soldan 1. haneye 2 pul

12. haneye 5 pul

17.haneye 3 pul

19. haneye 5 pul

Dizilimi bu şekilde bitiriyoruz. Şimdi bu dizilimleri gerçek bir tavla tahtası üzerinde görelim.

BAŞLAMA

Oyuncular tahta üzerinde kendilerine göre sağ bölgelere birer zar atarak oyuna kimin başlayacağını seçerler. Yüksek zar atan kişi oyuna başlayan kişi olur. Her iki taraftaki oyuncuda pullarını kendine ait olan toplama sahasına doğru ilerletmek zorundadır. Yukarıdaki tavla tahtasında oyuncuların pulları ilerleteceği yön şekil üzerinde gösterilmiştir.

Bir arkadaşınızla birlikte tavla oyununa başlamaya karar verdiniz fakat nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz mu? İşte adım adım tavla oyununda oyuna nasıl başlanabileceğini öğrenin:

Tavlayı hazırlayın. Tavlanın hafifçe yamulmuş ve yüzü zemine bakacak şekilde olduğundan emin olun. Her oyuncunun kendine özgü renkli taşları ve bir zarı olması gerekir.

Taşları yerleştirin. Kendi tarafınızda bulunan ve esasen yuvarlak sayılabilecek 12 noktada (hücre) bulunan taşları yere yerleştirin. Birinci hücrede 2 taş, ikinci hücrede 5 taş, üçüncü hücrede 3 taş ve sonuncu hücrede 5 taş bulunmalıdır. Eşinizin taşlarıysa sizin karşınızdaki hücrelerde bulunacaktır.

Zar atarak oyuna başlayın. Oyun başlamadan önce zar atarak hangi oyuncunun başlayacağını belirleyin. Zarları atarak hangi oyuncunun daha yüksek sayı elde ettiğini kontrol edin. Daha yüksek sayı elde eden oyuncu oyunu başlatır ve 1. ve 2. zar atışlarının sonuçlarına göre hareket eder.

Işte tamam! Bu adımları takip ederek arkadaşınızla birlikte tavla oynamak için hazırsınız. Unutmayın, tavla oyununda şans oynayan bir rol oynar ancak oyunda strateji de oldukça önemlidir. Tavla nasıl oynanır okuyun ! İyi eğlenceler!

GİDİŞAT

Sırası gelen oyuncu pullarını attığı zarların toplamı kadar ilerletmek zorundadır. Yukarıdaki tavla tahtasında beyaz oyuncunun 5-1 atması, istediği bir pulunu 5 hane ve istediği ikinci pulunu da 1 hane ilerletmesi demektir. Yada aynı pulu 6 hane ilerletebilir. Beyaz oyuncu oynadıktan sonra sıra siyah oyuncuya geçer. Zar atımları ve ardından pulların ilerlemesi oyuncular tarafından sırayla yapılır. Herhangi bir hanede rakip oyuncunun 1 den fazla pulu var ise o hane üzerine oynayamazsınız. Bu durumda başka bir pulunuzu oynatmak zorundasınız. Eğer herhangi bir hanede rakip oyuncunun tek pulu varsa, üzerine koyup rakip oyuncuyu kırabilirsiniz. Bu durumda rakip oyuncu bu kırık pulu sırası geldiğinde attığı zara göre sizin toplama sahanızdan oyuna sokar. Bu pul atılan zarın değerine göre bir haneye konur ve oyuna bu şekilde giriş yapılır .Yani rakip size göre dezavantajlı duruma düşer. Yukarıdaki tavla tahtasında iki oyuncunun da toplama sahasını görebilirsiniz.

Oyunun amacı iki oyuncunun da pulları kendi toplama sahasına getirip diğer oyuncudan daha erken toplamasıdır. Bütün pullarını toplayan ilk oyuncu oyunu kazanan oyuncudur. Pulları toplama işlemi de atılan zarlara göre belirlenir. Örneğin oyunculardan birinin pulları toplama esnasında 5-3 attığını düşünelim. Bu demek oluyor ki o oyuncu 5 ve 3 hanesinden 1 er pul toplamalıdır (Toplama hanelerini her oyuncu için dış köşeden başlayarak 6 haneye ayırdık). 6 ve 5 hanesinde herhangi bir pul yok ise daha düşük hanelerdeki pulları toplamalıdır. Oyuncu 6 hanesinde pulu var fakat 5 hanesinde pulu yok ise ve 5 atmışsa 6 hanesinden 1 hanesine 5 sallamalıdır. Bu durumda 6 hanesindeki pul toplanamaz. Bu kurallar içerisinde bütün pullarını tavla tahtası dışına toplayan ilk oyuncu oyunu kazanır. Tavla nasıl oynanır sorusunun en önemli ayrıntısıdır.

AYRINTILAR

Başlangıçta oyuna başlamak için atılan zarlar eşit gelirse, büyük zarı atan oyuncu olana kadar zarlar yeniden atılır.

Pulları toplama işlemi tavla tahtası dışına yapılır. Toplanan pul dışarı alınır.

Siz son pulunuzu topladığınızda rakip bütün pullarını kendi toplama sahasına sokup en az 1 pulunu toplayamamışsa çift sayı olarak yenilir. Buna mars denir. Yani siz rakibi mars yapmış olursunuz.

Özellikle siz son pulunuzu topladığınızda rakibin tek pulu dahi sizin toplama sahanızda bulunursa rakip 3 sayı olarak yenilecektir. Sonuç olarak buna katmerli mars denir.

Ayrıca katmerli mars, birçok insanın bilmediği bir konu. Çünkü oyun oynarken birçok farklı terim kullanıyoruz ve bu terimlerin bazıları bize büyük bir avantaj sağlıyor. Sonuç olarak bunlardan biri de Katmerli Mars. Ayrıca tavla nasıl oynanır konusunda bu terimin anlamını öğrenmek, oyun sırasında bizlere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Özellikle katmerli mars, oyundaki son hamleyi tanımlar. Çünkü oyun bitmek üzeredir ve son pula gelmişsinizdir. Eğer son pulunuza rakibinizin yalnızca bir pulu kalmışsa ve bu pul sizin toplama sahanızda bulunuyorsa, rakibiniz 3 sayı olarak yenilmiş sayılacaktır. Bu durumda Katmerli Mars’ı yapmış olacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, birçok kişi bu terimin ne anlama geldiğini bilmiyor. Ancak bu terim, oyunu kazanmak için büyük bir fırsat sunacaktır. Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz veya bu terim hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, öncelikle onu öğrenmeniz önemlidir.

Sonuç

Eğer sevdiğiniz biriyle oyun oynuyorsanız veya sık sık oynuyorsanız, bu terimi öğrenmek kesinlikle size fayda sağlayacaktır. Ayrıca, terimin ne anlama geldiğini öğrenmek, oyunu daha çok sevmemize ve daha heyecanlı hale getirmemize yardımcı olacaktır.

Genel olarak, Katmerli Mars, birçok insanın bilmediği ancak oldukça önemli bir konudur. Eğer bu terimi öğrenirseniz, oyun sırasında rakiplerinizi şaşırtacaksınız ve kazanma şansınızı artıracaksınız. Bu nedenle, oyun oynayan herkesin bu terimi öğrenmeye çalışması önerilir. Aşağıdaki oyunları da araştırma isteyebilirsiniz.

Tavla oyununda en önemli hamlelerden biri kapı almak ve bu sayede rakibi sıkıştırmaktır. Bu sebepten dolayı bu yazıdan sonra Tavlada Kapı Almak makalemizi okuyarak oyununuzu daha da geliştirebilirsiniz. Sonrasında ise Tavla Stratejileri Serisi ve alttaki Benzer Yazılar başlıklarına göz atarak usta tavlacı olma yolunda adım atabilirsiniz. Tavla oyununu öğrenirken aynı esnada öğrendiklerinizi uygulamak için internette tavla oynamanız büyük yararınıza olacaktır. Bunun için size ücretsiz olan Play65 tavla odasını önermekteyiz. Play65 tavlayı ücretsiz olarak direk indirmek için sitemizi gözden geçiriniz.

Bu yazı Tavla kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Tavla Nasıl Oynanır?(En Kolay Şekliyle ve Resimli Anlatım)” hakkında 60 yorum

 1. hakan

  valla kim anlattıysa iyi anlatmış.elinize sağlık

 2. sevcan

  Tavla nasıl oynanır ? konulu yazınız çok işime yaradı.Diğer sitelerde çok karışık anlatılmış.Teşekkürler.

 3. yalçın

  gerçekten çok hoş olmuş.tavlanın nasıl oynanacağına dair resimli anlatımınız benden tam not aldı 🙂

 4. admin Yazar

  Yorumlarınız için teşekkür ederiz.Tavla nasıl oynanır ? makalemizle ilgili sormak istediğiniz soruları yada anlamadığınız noktaları yorum kutucuğundan sorabilirsiniz.

 5. burcu

  herseyi anladım da bi nokta yı anlamadım… pulları kendi alnıma yerlestirmeyi basarıp pulları toplamaya başlayınca attığın zarın üstündeki sayının hanesi boşsa pulu kaça doğru ilerletecem 1e doğru mu 6ya doğrumu … yani zar 3 göstermiş olsa ve 3.hane boş olsa nereye doğru 3defa ilerleyecm:(

 6. esra

  bencede en güzel oyundur bu.

 7. Demet

  çok iyi anlatılmış tavla dersi

 8. metin

  ellerinizee .. emeginize saglık cok güzel .. bir anlatım gercekten de ben hiç . oynamaya meraklı degildim bilmiyodum acıkcası.. şimdi ben bi merak sardı .. içimden öyle bi oynamak geldi ki.. bunun için de örenmem gerektii.. cok sitte gezdim hiç bişey anlamadım . sizin sayenizde cok şey anladım .. hatta oynamayı deneyecegım şimdi .. cok teşekkürler 🙂

 9. IŞIL ELİF

  BABAMA İNAT ÖGRENECEM BIKTIM YAAAAAAAAAAAAAAAAA

 10. tuğba

  sevgilime inatt öğrenecem bu oyunuu :D:D

 11. melek

  tavla oynamayı çoooooook sevyom sizede önerrim,,,,,….

 12. marazzzzzz

  çok teşekkğrler nakit oyunnn

 13. merve

  çok güzel teşekkürlerrrrrrrrrrrrr:)

 14. tolga

  ben bu oyunu bilmiyom şimdi öğrencem de nerden yorum yazıyoz

 15. merveqül şahin

  yha bu nası oynaıyo yha  çoq zor bnce yhaa babam süper oynuyo ama bn hrlde öqrenemem 🙁 =(:/

 16. Dilara

  YA BEN HiÇBiRŞEY ANLAMADIM  🙁

 17. merwe

  cok güzel anlatmışsınız cok tesekkrler gercektenn =))

 18. ceynur

  çok karışık anlatılmış tawlayı oynadığım halde kafam acaip karıştı

 19. admin Yazar

  Ceynur Hanım,
  Tavla oyununu anlatmak gerçektende oynamasından çok daha çetrefilli bir iş. Ekip arkadaşlarımız şu an Tavla Nasıl Oynanır isimli bir video hazırlamaktadırlar. Umarız video ile yazdıklarımız bütünleştiğinde okurlarımız için daha anlaşılır olacaktır.
  İyi günler

 20. adaa

  valla arkadşlar bencede videolu anlatım daha ii olacak yazılı bende bişi anlamadım yada oynayanlarımı izlesek ben bilmediğim için izlektende zevk almıorum çünkü:S ama yazılı anlatımdan sora anlarım sanırım:S

 21. admin Yazar

  Ada Hanım,
  Tavla videosu çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmamız tamamlanınca bu sayfadan yayınlayacağız.
  İyi günler

 22. yaşariye

  azınıza sahlık süper anlatmıssınz da ben okudum iice kafam karıştı zormuş merak ettim örenmek içinde zorgibi örenmem

 23. zeynep

  çok tşk ederim sayenizde çok şey oğrendim babamı bile yenmemi sağladınız ellerinize sağlık

 24. Semih Eker

  Bunu hemen 2 dk içinde öğrenmem gerek sevgilime tavla biliyorum demiştim :S

 25. harunn

  inaninn ben biseyy anlamadimmm  dizmedee resmenn dondumm her haneyii yazsanizz uygulamalii olsaa…zar atilsa 3-5 onuu hangi hane ve taslarla oynayacagizz sooesenizzii olacakk tskleeer…

 26. enver

  vay arkadaş ne zor işmiş

 27. zafer

  çok komik yaww…. yeni ogrendim ve her gün canim tavla oynamak istiyor. ilk 15 – 20 parti de acemilik hissediliyor, sonrasinda otomatik bir sekilde bazi seyleri yapiyorsunuz ve süper bir oyun…Tavla’nin tarihi merak sardi simdi :):):)herkese iyi tavlalar dilerim 🙂

 28. eylem pinar

  tavla nasıl oynanır  videosunu dört gözle bekliyorum çünkü artık bende tavla oynamak istiyorummmmmmmmmmmmmm

 29. ibrahim

  gerçekten harika ötesi bir anlatım işte bu ya elleriniz dilleriniz dert görmesin valla süper anlatım aylardır aradğım anlatım buydu işte…

 30. kübra

  ya ben bu oyunu indirdm ama bi türlü başlayamıyorm kullanıcı adında takıldım kaldım kabul etmiyo yardm edebilir misiniz???

 31. sena nur

  bncede çok gzel oyun tavsiye ederim ama çok karışık anlatmış kim anlattıysada ama yinede saqolun

 32. Mahmut

  Tek Kelimeyle S-Ü-P-E-R

 33. rojan

  biraz daha detaylı anlatsaydınız ii olurdu benm tarfım hangisi bilmiyorum ki:)

 34. zeynep

  ellerinize sağlık ben anladım . ancak videolu anlatım da daha iyi anlayacağımı düşünüyorum . videolu anlatımı bekliycem de ne zaman olucak 

 35. Ali

  Eyvallah saolun kardeş

 36. mustafa semih

  ben acemiiydim ve artık herkezi yenmeye başlatım bure sagolsun :*

 37. ahmet apaçi

  yha ben hçbrşy anlmdm ama yinede anlayanlar için bende tşkkür ediyorum emeğinize sağlık 😛

 38. çiler

  nedense kim anlatmaya kalksa anlatamadılar ve anlamadım tavlayı, hala anlamış değilim. attığın zar kadar ilerleyeceğini bile söylememişlerdi, erkek arkadaşım son anda söyledi onu:) özetle hala bilmiyorum tavla oynamayı ve öğrenemicem galiba.

 39. alara

  Ya kusura bakmayın işe yaradı ama ben tam olarak anlamadım onun için ben uygulamalı olarak yapmak istiyorum yinede sağolun…

 40. edanur

  ya bende ödev için yapıcam zeka ile ilgili ama nasıl yapılacağını bilmiyorum

 41. alper

  valla çok güzel anlatmışsınız çok teşekkür ederim

 42. ayşe

  süper bir anlatım

 43. fatma

  teşekürler kafam karıştı ama gne de gzl diii:)))

 44. jujum

  sırf erkek arkadasımı yenmek için öğrendim şuan mars aşamasında beyfendi :):):)

 45. fatmanur

  ben bilmiyordum kuzenlerim ogretiyodu anlamiyodm bu sayfa sayesinde ogrendim sagolun 🙂

 46. batuhan

  çok güzelde biraz uzun olmuş 😀

 47. kemal yavuz

  herşey tavlayı öğrenmeme bağlı tşk.ler

 48. aysel

  ya allahrızası için bana bunu biöğretin aşırı derecede çok seviyom tavlayı ama bitürlü öğrenemiyom bilenler alay ediyo çok çokkkkkkkkkkk öğrenmek istiyom.

 49. ılgın geçgel

  Valla ben bütün kelimeleri 5 6 kere okudum gerçekten ama tek kelime anlamadım

 50. büşra

  o deilde niye herkesin isminin sonunda said var akraba msınız 🙂

 51. nariye

  bir sorum olacak. bugün arkadaşımla oynarken bana 6-3 geldi. altı kapısı onun pulları ile kapalıydı. ama 3 ve 6 oynama şansım vardı. ben 6 oynamadım içeriden 3 oynadım. arkadaşım bunun olamayacağını oynama şansım var ise aynı pulu iki kere oynatmam gerektiğini söyledi. bende aksini iddia ettim. tek pulumu 3 oynayıp 6 oynama şansım olmadığı için pulu hareket ettirmeme kararı verdim. hangimiz haklıyız?

 52. admin Yazar

  Merhaba,
  Tavla oyununda atılan zarların toplamı kadar pulunuzu ilerletmek zorundasınız. 6-3 oynayamıyorsanız 3-6 oynamanız gerekmektedir. Yani arkadaşınız bu konuda haklı. İyi eğlenceler

 53. Ali kaya

  Ufak hatirlatmaya ihtiyacim var cok guzel olmus elinize saglik

 54. nesrin

  ben anlatımınızı cok begedım ama sorunum oyun oynarken tasları kendı alanıma getırdıkten sonra tasları nasıl toplayabılırım onları toplamayı bılmıyorum

 55. admin Yazar

  Merhaba,
  Taşları toplarken mause ile toplayacağınız taşı alınız. Daha sonra tavla tahtasının sağ tarafındaki taşları toplama bölümüne bırakınız.

 56. Bade

  Ablam ve babama inat bu oyunu öğreneceğim hep onlar beni Yeniyor ama dün arkadaşımı 6 kez yendim tavlada biraz öncede 1 kez ablamı 1 kez de babamı yendim ama 1 kez ÇOK ZEVKLİ BİR OYUN HEP OYNUYORUM VE HİÇ BIKMIYORUM

 57. ahmet

  okumaya erindim 😀

 58. nazım kesim

  tavla oynamak benım ıçın zevk

 59. çok beğenddim kim yapmışsa eline sağlık

  çok beğenddim kim yapmışsa eline sağlık

Yorumlar kapalı.