En Büyük Gin (Okey) Rummy Turnuvaları

Daha önceki Okey başlıklı yazılarımızda Avrupa’da zevkle oynanan Gin Rummy oyunundan bahsetmiştik. Şimdi ise Rummy turnuvaları hakkında bilgi verme zamanı. Gin Rummy, Okey oyununun kağıtlarla oynanan şeklidir. Kuralları Okey oyunundan farksız hatta çok daha kolay bir oyun olmaktadır. Gin Rummy oynamak için sadece bir masa ve bir deste kağıt gereklidir. oyunparkur.com turnuvaları sunar.

En az iki kişi ile oynanabilen bu oyun Avrupa’da klasik Okey oyunundan çok daha popüler bir oyun sayılmaktadır. Her sene dünyanın çeşitli ülkelerinde turnuvalara katılıp rekor sayılacak paralar kazanmanız içten bile değildir.oyunparkur.com bu yazısında Paralı Okey oyununun kağıtlarla oynanan versiyonu olan Gin Rummy’nin dünya çapında düzenlenen turnuvalarından bahsedecek.

Gin Rummy Nedir ?

Gin Rummy, iki kişi arasında oynanan bir kart oyunudur. Oyunun amacı, diğer oyuncudan önce belirli bir puan alıp kazanmaktır. Oyuna 52 kartlık bir deste ile başlanır ve her oyuncuya on iki kart verilir. Kalan kartlar oyun sırasında kullanılmak üzere bir yığın olarak masaya konur. Amaç, daha önce belirlenmiş olan puanı ilk alan oyuncu olmaktır. Bu puan genellikle 100 gibi bir sayıdır.

Gin Rummy Nasıl Oynanır?

  1. İlk turda, dağıtıcı her iki oyuncuya da on kart dağıtır. Kalan kartlar, kapalı olarak masanın ortasına konacaktır ve çekilecek kartlar burada bekletilecektir. İlk eli açmak için, açılış çekilişi yapılır.
  2. Oyuncular, ellerindeki 10 kartı kontrol eder ve daha sonra, ellerindeki kartların bir kombinasyonunu [set (3 veya daha fazla aynı kart) veya run (en az üç ardışık kart)] oynayarak, kapalı yığından bir kart alabilirler.
  3. Her turun sonunda, oyuncular ellerindeki kartların ilan edilmemiş olanlarını çıkarır ve açabilirler. Ardından oyuncular ellerindeki kartların ağırlık toplamlarına göre puan toplarlar.
  4. Gin Rummy herkese açık bir oyun olduğu için, herkesin ellerindeki kartların nasıl kombinasyonlarla oluştuğu gözlemlenecektir. Bu nedenle, oyuncuların ellerindeki kartları dikkatli bir şekilde seçmeleri ve kombinasyonlarını açık hale getirmek için uygun bir zamanlama yapmaları önemlidir.

Diğer Oyunlar Nasıl Oynanır ?

Gin Rummy’in Farkı Nedir?

Oyuncuların stratejik kararlar almasını gerektiren bir oyundur. Her turda, ellerindeki kartları ve masadaki kartları dikkatlice hesaplamaları ve doğru kombinasyonları oluşturmaları gerekmektedir. Oyunun sonunda en yüksek puanı alan oyuncu kazanır.

Gin Rummy Hangi Sitelerde Oynanır ?

Gin Rummy Turnuvası Nasıl Olur ?

Turnuva, yüzlerce yıldır dünya genelinde en yaygın kart oyunlarından biri olarak kabul edilecektir. Bu turnuva, oyuncuların ellerindeki kartları kullanarak en yüksek puana ulaşmaya çalıştığı bir yarışmadır.

Bir Gin Rummy turnuvası genellikle, birçok oyuncunun katılımıyla düzenlenecektir. Turnuva sırasında her bir oyuncu, aynı anda birbirleriyle mücadele eder. Eleme turları genellikle yüz puana ilk ulaşan oyuncuların yükselmesiyle sonuçlanır.

  • Bu turnuvada sevilen özelliklerden biri, çeşitli stratejik taktiklerin kullanılabilmesidir.
  • Bu taktikler arasında, doğru kart seçimi, elde bulunan kartların düzenlenmesi ve rakibin hamlelerinin öngörülmesi bulunacaktır.

Bununla birlikte, turnuvaya katılan oyuncuların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar arasında, kağıtların nasıl karıştırılacağı, nasıl oynanacağı ve puanların nasıl hesaplanacağı bulunacaktır.

Okey Mi Gin Rummy Mi ?

Oyun oynamak herkesin sevdiği bir aktivitedir. Okey ve Gin Rummy, kart oyunları arasında oldukça popüler olan oyunlardır. Ancak hangisi daha iyi diye bir tartışma da sıkça yapılacaktır. İşte bu yazımızda Okey Mi Gin Rummy Mi, karar vermenizi sağlayacak noktalara değineceğiz.

  • Kültür: Okey, Türkiye’nin klasik oyunlarından biridir. Ancak Türk kültürünün bir parçası olarak kabul edilecektir. Çünkü Gin Rummy ise daha çok Amerikan kültürüne yakındır. Kültürünüze daha yakın olanını tercih etmek sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.
  • Kurallar: Her iki oyunun da kuralları oldukça farklıdır. Ayrıca okey, taştan yapılmış zar atılarak oynanan bir oyun iken, Gin Rummy kağıt oyunudur. Ayrıca hangi oyunun kurallarına daha çok hakim olduğunuzu düşünüyorsanız onu seçebilirsiniz.
  • Zorluk Seviyesi: Her iki oyun da zorluğu farklı olan oyunlardır. Okey, zekâ ve strateji gerektiren bir oyundur. Gin Rummy ise daha çok şans faktörüne dayalı bir oyundur. Hangi oyunun size daha çok zevk verdiğini düşünerek seçim yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, seçim tamamen size kalmış. Okey ve Gin Rummy, her ikisi de eğlenceli ve keyifli oyunlardır. Eğer Türk kültürüne yakın hissediyorsanız ya da zekâ ve strateji odaklı oyunlar seviyorsanız Okey’i tercih edebilirsiniz. Eğer şansa dayalı oyunlar hoşunuza gidiyorsa, Amerikan kültürüne yakın hissediyorsanız ve kart oyunlarını seviyorsanız Gin Rummy size göre olacaktır.

Gin Rummy turnuvası, rekabetçi ve heyecanlı bir deneyim için harika bir fırsattır. Çünkü turnuvanın kurallarını öğrendikten sonra, birçok oyuncu bu heyecan verici oyunu oynamaya devam edeceklerdir.

İnternetin tüm dünyada hızla yayılmasından sonra oyun sektöründeki ilerleyişte aynı hızla değişiklik göstermektedir. Ayrıca düzenlenen online turnuvalarda da dünyanın her ülkesinden farklı milletlerden insanların katılması da bunun bir göstergesi olmuştur. Hatta çeşitli organizasyon şirketleri tarafından bu online turnuvalar çeşitli ülkelerde büyük ödüller eşliğinde düzenlenmektedir. Gin Rummy turnuvaları da bunlardan biri olma özelliği taşır.

Aşağıda yayınladığımız tablo bir nevi Dünya Okey Topluluğu da diyebileceğimiz The World Series of Gin Rummy™ nin Amerika’da düzenleyeceği rummy turnuvaları tablosudur.

Gin Rummy Turnuvaları

Turnuvalara ait detayları buradan takip edebilirsiniz. Gin Rummy oyununun Okey oyunundan farksız olduğunu hatta çok daha kolay kuralları olduğunu ve bu oyunun Okeyin kağıtla oynanan versiyonu olduğunu  anlatmıştık. Bunu göstermek için Dünynanın en ünlü Gin Rummycilerinin bir turnuva esnasında çekilen fotoğrafına bir göz atalım.

Rummy Turnuvaları

Rummy Turnuvaları

Özellikle okey oyununun evrensel şekli olan Gin Rummy’nin bütün dünyada bu kadar sevilerek oynanması, biz oyunparkur.com okey ekibine siz okurlarımız için takip edilmeye değer bir oyun olduğunu düşündürdü. Ayrıca daha sonraki yazılarımızda da Gin Rummy Turnuvaları oyununa dair videolar, makaleler ve daha bir çok türde yazılarımızı bulabilirsiniz . Çünkü siz de hemen Klasik Okey veya Gin Rummy oyunlarını sahte yada gerçek parayla oynamak isterseniz aşağıdaki resmi tıklayarak Ada Okey online oyun platformunu bilgisayarınıza indirerek yada indirmeden hemen oynayabilirsiniz. Ada Okeyin kurulumunu daha önceki yazılarımızda resimli anlatımımızla sizlere sunmuştuk(Ada Okey kurulumu)oyunparkur.com okurlarımıza Gin Rummy (Okey) oyununda başarılar diler.

Bu yazı Okey kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.