Okey Nasıl Oynanır (Videolu Anlatım)

Okey ÖğrenOkey nasıl oynanır isimli yazımız arama motorları için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmişti. Okey oyununu bilmeyen okurlarımıza daha iyiyi verebilmek adına düzenlediğimiz bu video ise Türkiye’de okey oyununu anlatan ilk video olarak kabul görmektedir. Oyun severlere yeni yıl hediyesi niteliğindeki bu videonun yapımı ve düzenlenmesi tamamen kendi editörlerimize ait olmaktadır. Videoda okey oyunu ile ilgili tüm ayrıntılara değinmeye çalıştık. Atladığımız yada anlamadığınız herhangi bir konu varsa yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Okey oyununu internette online olarak oynamak isteyen okurlarımıza ise bu sayfanın en altında bir önerimiz var. Nakitoyun.com okey severlere iyi eğlenceler diler. Ayrıca Okey nasıl oynanır Videolu anlatım ile devam edelim isterseniz.

Okey Nasıl Oynanır ?

Ancak Okey Türkiye’nin en sevilen oyunlarından biridir. Geleneksel taş oyunlarından biraz farklı olarak 106 taşla oynanır. Okey taşlarının ayrıntılarını bilmek istiyorsanız, burada doğru yerdesiniz.

Okey taşları, dört renkte ve her renkte 2 set halinde gelir: kırmızı, sarı, siyah ve mavi. Ayrıca, iki tane joker taşı da vardır. Bazı okey taşları sıradan sayılar gibidir, ancak diğerleri çift sayıdır. Her renkteki taşlar 1’den 13’e kadar sayılar içerir. Okey taşlarının amacı, belirli bir kazanma sırası kullanılarak en önce tüm taşları elde etmektir.

 • Okey nasıl oynanır?
 • Her oyuncu 14 taş alır
 • Her oyuncu taşları sıralar
 • Bir jokeri çıkarın ve yanına dört diğer taşı koyun
 • Oyuncular, dağıtıcının sağındaki ilk oyuncudan başlayarak, saat yönünde oynarlar.
 • Bir atış yapın: Bir atış, bir oyuncunun bir taşı açıkça ortaya koymasıdır. Diğer oyuncular, atılan taşa karşılık gelen bir taşı ortaya koyarak cevap verirler. Herhangi bir oyuncu joker taşı görürse, oyunun joker taşı etkinliğini açıklayan bir işaret yapar.
 • Bir kazanan belirle: Oyuncular ellerindeki taşları sırayla açarlar. İlk el kazananı, ilk olarak elindeki tüm taşları koyan oyuncudur. Kazanan oyuncu, puanları kaydeder ve herkes yeniden dağıtır.

Umarım bu kısa Okey kılavuzu size oyunu oynamak için yeterli bilgi vermiştir. Şimdi arkadaşlarınızla eğlenin ve kazanın!

Okey Öğrenmek Zor Mu ?

Okey oyunu, Türk toplumu arasında oldukça popüler olan bir zeka oyunudur. Hem gençler hem de yaşlılar arasında yaygın olarak oynanır. Ancak, yeni başlayanlar için biraz zor olabilir. Okey öğrenmek, sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir. Ancak, düzenli olarak oynayarak ve oyunun kurallarını öğrenerek, kısa sürede ustalaşabilirsiniz. Önce oyunun kurallarını anlamak önemlidir. Oyun, bir takım taşların eşleşmesini gerektirir ve amaç, en kısa sürede elindeki tüm taşları bitirmektir.

Okey Nasıl Oynanır?

 • Okey oyunu, 106 taşlık 4 farklı renk (kırmızı, sarı, siyah ve mavi) ve 2 tane joker taşıyla oynanır.
 • Oyuncular, taşları karıştırır ve yere dizerek, kapalı bir şekilde bir daire oluştururlar.
 • Oyuncular, taşları 14’er adet alırlar ve sırasıyla bir taş çekerler.
 • Oyuncular, ellerindeki taşları eşleştirirler ve sıralarlar.
 • Bir oyuncu, elindeki tüm taşları bitirirse oyunu kazanır.

Okey Oyununda Stratejiler Nelerdir?

Ayrıca Okey öğrenmek zaman alacaktır. Ancak düzenli olarak oynama alışkanlığı edinerek, oyun stratejileri gelişecektir. Sıraları okuyacaksınız ve en kısa sürede elinizdeki taşları bitireceksiniz. Eğer siz de okey oynamak istiyorsanız, başlamak için bir arkadaşınızla birlikte oynamak iyi bir fikir olabilir.

Okey Oyun Stilleri

Okey, son dönemlerde oldukça popülerleşen bir taş oyunudur. Pek çok kişi tarafından severek oynanan bu oyun, farklı oyun stillerini barındırır.

 1. Standart Okey: Bu oyun stili, en yaygın olanıdır ve genellikle Türk Okey kurallarına göre oynanır. Oyun, 2 ila 4 oyuncu arasında oynanacaktır ve genellikle bir takımın 106 taşından oluşan bir takım takımının taşları kullanılacaktır.
 2. Hızlı Okey: Bu oyun stili, adından da anlaşılacağı gibi hızlı bir tempoda oynanır. Genellikle 1-2 dakikalık tur süreleriyle oynanır ve diğer oyun stillerine göre daha fazla dikkat gerektirir.
 3. 3’lü Okey: Bu oyun stili, 3 oyuncu arasında oynanır ve genellikle hızlı bir tempoda oyunun bitmesi için uygun bir oyundur. 3’lü Okey, genellikle kısa vakitlerde oynanmak için idealdir.

Okey’de, oyuncuların oyun stillerine göre farklı stratejiler izlemeleri gerekir. Her oyuncu, ellerindeki taşlarla eşleştirme yapmaya çalışacaktır ve elindeki taşların uygun kombinasyonlarını bulmak için çaba sarf edecektir.

Oyun stilleri arasında geçiş yapmak, oyunun nüanslarını keşfetmek için iyi bir yoldur. Farklı oyuncularla farklı stiller deneyerek, stratejinizi geliştireceksiniz ve oynayabileceğiniz daha fazla seçeneği keşfedeceksiniz.

İnternette bedava okey oynamak isteyen okurlarımıza Ada Okey’i öneriyoruz. Ada Okey Türkiye’nin en çok okey oyuncusuna sahip okey sitesidir. Aşağıdaki resime tıklayarak Ada Okey’i ücretsiz olarak bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.

Ada Okey İndir
Okey Nasıl Oynanır Videolu Anlatım

Okey nasıl oynanır videolu anlatım ile yanıtını almak istediğiniz bir soru ise yukarıdaki video sizin için yeterince yardımcı olacaktır. Ancak okey aslında ülkemizin en geleneksel masa oyunlarından biri olduğu için de pek çoğumuzun bu konuda bilgi sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat herkes tarafından bilinen düz okeyin nasıl oynandığıdır. Oysa ki uzun zamandır 101 okey ülkemizde sıklıkla tercih edilen okey çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte SüperBahis ve Betboo gibi sitelerde rahatlıkla paralı okey oynayabilirsiniz ve bu siteleri tercih etmeniz halinde, onların da kendi içlerinde kuralları olduğunu unutmamanız gerekir. Bu kurallar kapsamında bilgi sahibi olmak, rakipler karşısında üstünlük sağlamak ve oyun kazanmak adına büyük önem arz edecektir. Fakat söz konusu adını vermiş olduğumuz sitelerin paralı olduklarını da düşünecek olursak, kayıp yaşamamak adına, okey konusunda usta oyuncu olmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmemeliyiz.

Aksi halde, hem usta; hem de bu sitelerde sürekli okey oynayan kişiler tarafından yenilgiye uğratılacaktır ve kayıplar yaşayaksınız. Bu nedenle yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi Facebook, Mynet gibi ücretsiz okey oynatan sitelerde denemeniz ve geliştirmenizi önerebiliriz. Bu sitelerde edindiğiniz puanlar da siz<in için başarı sembolü niteliğindedir.

Bu yazı Okey, Videolar kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Okey Nasıl Oynanır (Videolu Anlatım)” hakkında bir yorum

 1. Veysel

  Kardeşim teşekkür ederim.Senin sayende okeyi öğrendim.

Yorumlar kapalı.