Tavla Oyun Stilleri

Tavla Oyun StilleriDaha önceki Tavla Stratejileri Serisi başlıklı yazılarımızda katlama küpü, mars-katmerli mars ve kırmak-kapı almak gibi tavlanın bel kemiği stratejilerinden bahsetmiştik. Bu serimizde ise tavla oyuncularının oyun esnasında en çok üzerinde yoğunlaşması gereken bir konu olan oyun stilleri hakkında yazacağız. Oyuncular oyunun gidişatına göre bir stil belirlemek zorundadırlar. Oyun stilini belirlemek ise rakibin oyun stiline, zarlara ve bazen de kişisel tercihlere göre değişir. Kişisel tercihi tam olarak açarsak oyuncunun o anki hislerine, motivasyon derecesine ve karakterine göre değişmektedir. Tavla, oyun sırasında asla tekdüzelik kabul etmez. Gidişata göre stil belirlemediğiniz takdirde rakip oyuncu sizi çok kolay çözebilir. Buda tam olarak maçı kaybetmenize neden olacaktır.oyunparkur.com bu yazısında bütün tavla oyuncularının olmazsa olmazı olan oyun gidişatına göre belirlenmesi gereken stillerden bahsedecek.

Tavlada Oyun Stilleri

Tavla oyunu, özellikle Türkiye’de çok popüler olan bir masa oyunudur. Oyunun amacı, taşları rakibin puanlarını geçecek şekilde oyundan çıkarmaktır. Ancak tavlada birçok farklı oyun stili vardır. Bu oyun stillerinden bazıları şunlardır:

Klasik Tavla: En temel tavla oyun stilidir. 2 zar ve 15 taş ile oynanır. Oyuncuların amacı, kendi taşlarını oyundan çıkarmak ve rakibin taşlarını engellemektir.

Portekiz Tavlası: Klasik tavladan farklı olarak, oyuncuların sırası geldiğinde sadece bir zar atma hakkı vardır. Ayrıca 2. ve 3. sıralardaki taşların farklı bir şekilde konumlandırılması da bu oyun stilinin diğer bir özelliğidir.

Akıllı Tavla: Bu oyun stilinde, oyuncuların yanı sıra bir de bilgisayar tarafından oynanan bir karşı rakip vardır. Bu şekilde oyuncular taktiklerini ve stratejilerini daha iyi geliştirebilirler.

Bu farklı oyun stilleri, tavlanın keyifli bir oyun olmasını sağlamaktadır. Yeni bir oyun stili denemek, tavlada yeni bir deneyim edinmenizi sağlayacak ve oyunu daha da eğlenceli hale getirecektir.

Tavla ve Diğer Oyunlar İle İlgili Önemli Başlıklar

En İyi Tavla Stratejisi Nedir ?

Tavla, zamana karşı oynanan bir oyunudur. Oynayan kişinin, diğer oyuncuyu yenebilmesi için çok sayıda hamle yapması gerekir. Birçok tavla oyuncusu, rakibini yenmek için farklı stratejiler kullanır. Ancak tüm tavla oyunları için uygulanabilecek tek bir strateji yoktur. Ancak birkaç ipucu sayesinde, her oyuncu kendi stratejisini geliştirebilir.

  • Birinci ipucu: Tavla taşlarınızı doğru bir şekilde hareket ettirin.
  • İkinci ipucu: Rakibinizin açıklarını araştırın.
  • Üçüncü ipucu: Stratejinizi değiştirin.

Tavla oyunu, eğlenceli bir oyun olduğu kadar, bir strateji oyunudur da. Her oyuncunun, kendi stratejisini geliştirmesi gerekmektedir. Yukarıda verilen ipuçları sayesinde, her tavla oyuncusu, oyunda daha başarılı olabilir.

Kaçış Oyunu

Bu stil genellikle oyunun ilk hamlelerinde belirlenir. Buradaki asıl amaç tam olarak pullarınızı hızlı bir şekilde toplama sahanıza götürmektir. Oyuna yüksek zarlarla başlanıldığında, rakibin pulunu kıramadığınız takdirde yada oyuna kapı alarak başlayamadığınızda tercih etmelisiniz. Zarlarınız bu oyun stiline uygun geldiğinde, en profesyonel oyuncuları bile yenebilirsiniz. Tavla Oyun Stilleri yeni başlayanlar genellikle bu stili benimserler. Hatta yeni başlayanların usta diyebileceğimiz oyuncuları yenmeleri bu stil sayesinde gerçekleşir. Genel olarak baktığımızda zorunlu olmadıkça düşünülmemesi gereken bir stildir.

Rakip Sahada  Yer Tutma Oyunu

Oyunu kazanmaya daha yakın bir stildir. Rakip kendi toplama sahasına kapıları almaya başlamadan önce ondan aceleci davranıp onun toplama sahasına, özellikle 4 ve 5 inci hanelere pullarınızı kapı şeklinde getirmenizdir. Bu taktik rakibin motivasyonunu da bozacaktır. Rakibin 4 ve 5 inci hanelerine kapı almanız oyunu birkaç adım önde götürmeniz demektir. Bu sayede daha cesur şekilde hamleler yapabilir, rakibi sıkıştırabilirsiniz .Bu stilin istediğiniz gibi gitmediğini düşünürsek taktiğinizi kolaylıkla geri oyun(back game) stiline çevirebilirsiniz. İlk olarak düşünülmesi gereken stillerden biridir.

Orta Sahada Yer Tutma Oyunu

İkinci stili başaramadıysanız hemen ardından düşünülmesi gereken stildir. Kendi toplama sahanızın hemen dışına 7 hanesinden başlayarak kapılar almaktır. Erken davranıldığı takdirde katlama küpünü kullanarak iyi sayılar kazanılabilecek bir oyun stilidir. Rakip oyuncu çok iyi diyebileceğimiz zarları almazsa elinizden kurtulamaz. Bu taktikle orta sahadan başlayıp kendi toplama sahanıza kapılar alarak rakibi kolaylıkla sıkıştırabilirsiniz. Profesyonel oyuncuların önemsediği bir taktiktir.

Rakibi yıldırma oyunu

Ayrıca oyuna başlar başlamaz rakip oyuncunun pullarını kırarak, toplama sahanızda toplama stilidir. Özellikle rakip sizin toplama sahanızda bir yer kapabilmek için uğraşırken siz rakibe yer vermemek için uğraşırsınız. Çünkü oyun başında rakibin elinde iki pulunun kırık olması size çok büyük avantaj kazandıracaktır. O bu kırık pulları sizin toplama sahanızda sağlama almaya çalışırken oyun oynayamaz hale gelecektir. Ancak bu stile rakibi  bunaltma oyunu da denir. Gerçek paralı oyunlarda beklendiğinden daha fazla getirisi olacak bir oyun stilidir. Eğer oyun gidişatı istediğiniz gibi olmazsa, rakip sahada yer tutma oyununda olduğu gibi burada da geri oyun(back game) stilini düşünebilirsiniz. Zarların durumuna göre tercih edilmesi gereken bir stildir.

İki Yönlü Hücum Oyunu

Orta Sahada Yer Tutma ve Rakibi Yıldırma stillerinin kombinasyonundan oluşan bir stildir. Önce orta sahaya bir yada iki kapı alırsınız, ardından bu kapılara dayanarak rakibi yıldırmaya çalışırsınız. Katlama küpünü kullanmak ve mars yapmak için ideal bir oyun stilidir.

Tavla Hangi Sitelerde Oynanıyor

Geri Oyun

Oyun başında asla düşünülmemesi gereken bir stildir. Daha doğrusu tercih etmeniz gereken en son stildir. Fakat iyi kullanıldığı takdirde en iyi sonucu verecek stillerden de biridir. Rakip oyuna sizin pullarınızı kırarak başladığında yani size karşı yıldırma oyununu kullandığında direk olarak düşünmelisiniz. Rakibin toplama sahasında en az 2 haneye yığılmanız gerekmektedir. Bu iki kapıya sahip olduktan sonra daha çok açık vererek rakibi kendinize çekmeniz çok önemlidir. Geri oyunu seçtiğiniz ve bunu uygulamaya başladığınız takdirde rakibin konsantrasyonu bozulacaktır. Çünkü rakip toplama aşamasına geldiğinde, sizin pullarınız kendi toplama sahanızda bütün haneleri kapı almıştır ve onun toplama sahasında ise ufak bir açığını bekliyor olduğunuzu bilir. Rakip çok şanslı olmadığı takdirde bu açığı verecektir. Ustalık gerektiren zor bir oyun stilidir.

Ayrıca bu stilleri öncelikle eğlencesine oynadığınız oyunlarda deneyiniz. Çünkü Tavla Oyun Stilleri tecrübe oyunu olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Belirli tecrübelerden sonra ister istemez bu taktikleri düşünüp uygulayacaksınızdır. Özellikle bu stilleri Play65 ve Süperbahis gibi kaliteli  tavla salonlarında, dünyanın her ülkesinden katılan insanlarla beraber denemenizi öneririz.  Tavla stratejileri serisi bu sitelerde rahatlıkla denenebilir. oyunparkur.com okurlarına bol stilli günler diler.

Bu yazı Tavla kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Tavla Oyun Stilleri” hakkında bir yorum

  1. kendinden

    İşe yarar strateji teşekkürler

Yorumlar kapalı.